Towarzystwo Miłośników Gier Guzikowych

Historia


Historia Piłki Guzikowej w mieście Poznaniu sięga drugiej połowy XX wieku. W 1977 roku dwóch dziewięcioletnich chłopców rozegrało pierwszy mecz guzikami. Twórca idei gry guzikami, Krzyś Nowotny, pokonał 15 : 4 Jakuba Krügera w meczu trwającym 90 minut. Przez lata chłopcy udoskonalali przepisy, a do organizowanych przez nich rozgrywek przyłączali się ich koledzy. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. zasady gry zostały spisane i uporządkowane przez Jakuba Krügera w Przepisach Piłki Guzikowej. Utworzono też nieformalną organizację Towarzystwo Miłośników Gier Guzikowych.
Piłka Guzikowa jest odzwierciedleniem gry w piłkę nożną gdzie boiskiem jest dywan o rozmiarze metr na dwa, a piłkarzami guziki. Mecz trwa 10 minut bez przerwy, piłką jest koralik o średnicy 14 mm. Gracze pstrykają guziki palcami podobnie do gry w kapsle a ruchy wykonuje się na przemian. Piłkarzem może być tylko oryginalny guzik wyprodukowany do celów krawieckich lub ozdobnych – zabronione jest samodzielne wykonywanie guzików.
W 1992 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Guzikowej. W turnieju wzięło udział 10 graczy, a pierwszym mistrzem został Jakub Krüger, który pokonał 3 : 0 Krzysztofa Nowotnego. Coroczny turniej mistrzowski stał się najważniejszym wydarzeniem w świecie polskich Guzikowców.
Od 1997 roku dzięki inicjatywie Tomasza Adamskiego mistrzostwa rozgrywane są w ośrodku Uniwersytetu Przyrodniczego w małej miejscowości Zielonka pod Poznaniem. Dotychczas rozegrano dwadzieścia turniejów mistrzowskich, w których łącznie wzięło udział blisko 150 uczestników. W ostatnich XX Mistrzostwach wzięło udział 48 uczestników w wieku od 7 do 47 lat. W 2000 roku do TMGG dołączyła grupa graczy z Lubonia na czele z Tomaszem Dąbkiewiczem, którzy stworzyli swój oryginalny sposób gry. Szybko się przystosowali do systemu TMGG i do dziś są faworytami rozgrywek.
Od 2004 roku w szkole podstawowej nr 83 „Łejery” w Poznaniu Jakub Krüger prowadzi warsztaty z Piłką Guzikową. TMGG co roku organizuje też Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w piłce guzikowej do lat 13.
TMGG od 1997 roku współpracuje z Muzeum Guzików w Łowiczu. Patronuje działowi guzików sportowych. W 2002 roku wspólnie przeprowadziliśmy akcję „Magellan” – samotna podróż guzika dookoła świata w listach poleconych. Niestety inicjatywa ta skończyła się niepowodzeniem, po odwiedzeniu ośmiu krajów guzik zaginął.
TMGG zorganizowało też kilkakrotnie „Samotny lot guzika balonem” bijąc w 2003 roku rekord 405 kilometrów lotu w linii prostej z Zielonki pod Poznaniem do Nowej Wsi koło Limanowej.